І знову шведська виставка в бібліотеках для дітей

Наприкінці березня у бібліотеці-філії №2 Центральної міської бібліотеки для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменка м. Миколаєва за сприяння Посольства Швеції в Україні відбулось відкриття мандрівної виставки «Дитяча література Швеції в бібліотеках для дітей міста». Виставка була складовою частиною шведського проекту «Room for children», який реалізує ЦМБ для дітей. Завдяки цьому проекту працівник бібліотеки для дітей №8 О. Дончевський відвідав Стокгольм. Під час візиту розглядались питання, присвячені дитячому читанню та відкриттю шведської кімнати для дітей в бібліотеці.

Метою виставки було познайомити бібліотекарів, педагогів, читачів із сучасною шведською дитячою літературою. Окрім уже відомих шведських авторів Сельми Лагерлеф і Астрід Ліндгрен, всі охочі змогли відкрити для себе імена Віти Ейвінд, Сіркки Маргарети, Ліни Екдаль, Ульфа Старка та ін.

Вісім міських бібліотек для дітей отримали від Посольства набори дитячих книг сучасних шведських авторів. Під час презентації відбувся літературний challenge, в якому взяли участь миколаївські письменники, що пишуть для дітей і підлітків: В. Марущак, І. Грунська, Т. Купрієвич, А. Крихелі, Т. Свірська.

На урочисте відкриття виставки завітали завідувач сектором преси та інформації Посольства Швеції в Україні Т. Некрасова, представники органів влади та громадських організацій, творча еліта міста.

До речі, це вже четверта виставка, яку Посольство Швеції в Україні представляє в дитячих бібліотеках Миколаєва. До цього експонувались пересувні виставки «Астрід Ліндгрен мандрує світом», «Плюс 10С: кліматичні зміни очима карикатуристів України і Швеції», фотовиставка «Пазл життя. Роль сім’ї в Швеції».

Родзинкою цієї виставки було те, що її змогли побачити жителі кількох мікрорайонів міста і дізнатись більше про саму Швецію, її культуру, особливості роботи бібліотеки з дітьми та їх батьками.

Виставка викликала жвавий інтерес миколаївських письменників, педагогів, батьків. І саме тому бібліотека-філія №4 Центральної міської бібліотеки імені Віті Хоменка та Шури Кобера зібрала під своїм дахом психологів, педагогів, бібліотекарів та лікарів, щоб з’ясувати, які мають бути книжки для підлітків та які питання висвітлювати. Круглий стіл мав назву «Розмова про головне. Читання підлітків. Відголоски шведської мандрівної виставки «Дитяча література Швеції в бібліотеках Миколаєва».

Приводом для розмови стала саме ця пересувна виставка. Деякі представлені книжки викликали неоднозначну реакцію, адже в них ідеться про  такі серйозні теми як смерть, фемінізм, статеве дозрівання. Не є секретом, що зараз у бібліотеках доволі багато європейської літератури, де актуальні для наших підлітків питання викладені відверто, без прикрас. Більшість батьків, дорослих занепокоєні, обурені такими творами і хотіли б знати, як поводитися у такому випадку.

До обговорення долучилася дитячий лікар-гінеколог Миколаївської обласної дитячої лікарні С. Захарова. Лікар упевнена, що література, яку читають підлітки, суттєво впливає на їхні статеві стосунки та розуміння сексу. Вона вважає, що в книжках слід частіше описувати платонічні стосунки.

Психолог, фахівець з соціальної роботи Миколаївського міського центру соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді О. Любарська наголосила, що підлітковий вік характеризують швидкі зміни: фізіологічні, психологічні, соціальні, тому саме в цей час книга повинна допомогти молодим людям протистояти труднощам та недостатній поінформованості. До серйозних тем потрібно підходити поступово. Дорослі повинні починати з найпростішого: пояснювати, як усвідомлювати себе в соціумі, поважати один одного. Розмову підхопила мама підлітка О. Зотова, яка вважає, що у вихованні батьки повинні бути відвертими з дітьми і пояснювати кожний етап дорослішання.

Результати розмови підсумував начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Ю. Любаров. Він упевнений, що стосунки батьків і дітей потрібно постійно обговорювати, як і інші питання, пов’язані з перехідним періодом від підліткового віку до дорослого життя. Це полегшить спілкування з дітьми.

Учасники круглого столу не рекомендували письменникам, про що і як писати. Вони сподіваються, що миколаївські автори, педагоги, батьки враховуватимуть вік, потреби і емоційний стан підлітків, створюючи та підбираючи для них літературу.

 

Галина Гречко, заступник директора з бібліотечного обслуговування ЦМБ для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменка

Опубліковано у БібліоАС | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.