Центри «Вікно в Америку»: комунікація, співпраця, координація

У центральній міській бібліотеці для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменка вже більше десяти років працює центр «Вікно в Америку для майбутніх лідерів», створений за ініціативи Посольства США в Україні. До мережі інформаційних центрів входять Американська бібліотека в Києві, а також двадцять сім центрів “Вікно в Америку” в різних областях України, включно із чотирма центрами “Вікно в Америку для майбутніх лідерів”. Центри відкриті з метою надання актуальної інформації про США та поповнення фондів бібліотек англомовними виданнями. Вони створюють можливості для діалогу, обмінів та ознайомлення молодих українців з історією, освітою, економікою, культурою цієї країни, а також інформують про американські програми допомоги та обміну, сприяють вивченню англійської мови.

Посольство забезпечує навчання працівників центрів “Вікно в Америку”, щорічно організовуючи семінари на базі бібліотек України. Географія цих заходів дуже широка: Київ, Одеса, Луцьк, Львів, Ужгород, Полтава, Вінниця тощо. У цьому році гостей приймала Центральна наукова бібліотека Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Семінар «Зміцнюємо мережу: комунікація, співпраця, координація» зібрав працівників центрів «Вікно в Америку» зі всієї України. Він мав на меті зміцнити мережу українських центрів «Вікно в Америку», пропонуючи практичні заняття та тренінги з використання електронних засобів комунікації, планування програм та їхньої оцінки.

На семінарі також було порушено досить серйозні питання: сприяння реалізації цілей сталого розвитку ООН, найважливішими серед яких є:

Ціль 1. Подолання бідності в усіх її формах та усюди;

Ціль 3. Підтримання хорошого здоров’я. Забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх у будь-якому віці;

Ціль 4. Якісна освіта. Забезпечення всеохопної і спра­ведливої якісної освіти та заохочення до навчання впродовж усього життя для всіх;

Ціль 5. Забезпечення гендерної рівності, розширення прав і можливостей усіх жінок і дівчат;

Ціль 10. Зменшення нерівності. Скорочення нерівності всередині країн і між ними.

Учасники семінару активно обговорювали стратегічні планування і пріоритетні напрямки діяльності бібліотек щодо цих напрямів.

Зацікавила присутніх гра «Промова/презентація в ліфті» (розвиток навичок адвокації). Гравці мали всього три хвилини для презентації своєї роботи і захисту своїх інтересів перед впливовою людиною. У сценарії були і «поважні гості»: представники Посольства, органів влади, журналісти. Інша група учасників повинна була розповісти, як партнерство з Посольством США збагачує бібліотечні послуги, додає нові можливості для громадян, допомагає в реалізації різних цілей. Цей незвичний захід допоміг учасникам навчитися формулювати ключові повідомлення, практикувати комунікаційні навички у складній ситуації.

Надзвичайно цікавою та корисною була презентація спеціаліста з інформаційних технологій Американського Дому О. Шлєєнкова, який розповів про засоби електронної комунікації: програми Slack і Trello, сервіс Google Drive та ін. Завдяки цим програмам працівники центрів зможуть обмінюватись досвідом, працювати над спільним документом або ресурсом, спілкуватись і обговорювати нові проекти та програми.

Зацікавили презентації англомовних ресурсів від координаторів центрів:

  • Повна та актуальна інформація про систему освіти, можливості навчання та правила вступу до коледжів та університетів США: урядові програми, оформлення документів, необхідні тести та ін.;
  • English Language Resources та MOOCs. Онлайн-курси з різних галузей знань допоможуть удосконалити свою англійську, отримати знання, необхідні для вступу до вишів США. Є можливість пройти тестування безкоштовно і отримати сертифікатCambridge English свідоцтво кваліфікації з англійської мови на рівні вище середнього;
  • Media Literacy Digital Citizenship 101 and Toolkit. Ресурс, який допоможе формуванню медіаграмотності в користувачів. Відео, навчальні і друковані матеріали – все це допоможе при проведенні заходів з медіаграмотності;
  • eLibraryUSA дає змогу користувачам отримати доступ до інформації, якою користуються американські публічні бібліотеки. Ці бази включають різноманітні ресурси для вивчення англійської мови, історії та культури США, медицини, економіки, бізнесу тощо.

Всі ці та інші освітні ресурси створюють цікаві можливості для молодих українців, педагогів, для навчання бібліотекарів.

Семінар виявився дуже ефективним, динамічним, із застосуванням лекцій і дискусій, рольових ігор, аналізу ефективних практик. Учасники семінару були дуже вдячні організаторам: координатору американських центрів Посольства США в Україні В. Пашковій, фахівцям підрозділу «Американські центри» Посольства США (зокрема, Magia Krause), команді Американського Дому, асоціації “Інформатіо-Консорціум” і привітним господарям – бібліотекарям Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.

 

Ірина Базиленко, координатор центру «Вікно в Америку для майбутніх лідерів» м. Миколаєва

Опубліковано у БібліоАС | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.