Донедавна в більшості слово «бібліотека» асоціювалось з тишею, неспішним плином часу, стелажами книг і підшивками старих газет та журналів. Проте сучасні публічні бібліотеки прагнуть крокувати в ногу з часом, розвиваються, урізноманітнюють свою роботу, стають місцями креативних і освітніх новацій, центрами творчості, спілкування, обміну ідеями. Не залишилась осторонь світових тенденцій Центральна міська бібліотека ім. М. Л. Кропивницького, яка у 2018 році продовжила системну роботу з організації арт-простору як платформи для сприяння всебічному розвитку особистості.
Однією із складових мистецького простору бібліотеки стали виставкові зони, організовані у різних приміщеннях: читальній і кінолекційній залах, музичній вітальні, фойє, відділі електронної інформації. Кожна експозиційна локація використовується залежно від змісту і мети виставки. Так найбільші виставки проводяться в арт-галереї читальної зали, яка має спеціальне виставкове обладнання, дає можливість динамічно змінювати експозиції та одночасно експонувати до сорока витворів мистецтва. Галерея має гарне природне освітлення. Ця її особливість подобається і авторам-експонентам, і відвідувачам виставок.
Бібліотечна виставкова галерея цьогоріч була комфортною платформою для відкриття миколаївцям нових імен – «Людвіг Деч. Живопис», «Біографія. Кирило Ахтимович», знайомила з творчим доробком знаних митців – «Мюнхгаузен з Божого поля. Живопис народного художника України Андрія Антонюка», «Барви літа» (твори з фондів обласного художнього музею ім. В. В. Верещагіна), гостинно приймала мандрівну патріотичну виставку «Лицарі нової історії (про будні бійців Добровольчого українського корпусу)».
Відкриття виставок відрізняються від усталених традицій музейних вернісажів, проводяться у формі вільних інтерв’ю-діалогів, творчих вечорів з елементами авторських екскурсій, навіть літературно-музичних композицій. Таке урізноманітнення форматів допомагає публіці повніше сприймати зміст виставок, глибше розкриває особистість митця тощо.
Дієвою складовою в організації бібліотечного арт-простору у ЦМБ ім. М. Л. Кропивницького цього року стає неформальна арт-освіта дорослих. Успішно діє цикл просвітницьких студій «Півгодини на мистецтво». Його мета – допомогти дорослим користувачам бібліотеки орієнтуватись у світі мистецтва. Під час щомісячних зустрічей відвідувачі студій розширюють свій культурний кругозір, навчаються дивитися, бачити і розуміти мистецькі твори. Загалом програма циклу передбачає знайомство з окремими темами, жанрами, напрямками мистецтва та творчістю відомих художників. Кожна лекція супроводжується багатим ілюстративним матеріалом: мультимедійними презентаціями, відеокоментарями відомих мистецтвознавців про картини, книги та альбоми з бібліотечного фонду. На першій зустрічі, присвяченій жіночому образу в мистецтві, відвідувачі дізнались багато нового про нібито добре знайомі твори: бюст Нефертіті та статую Афродіти, іконописні образи Богоматері та «Сикстинську мадонну» Рафаеля, «Мону Лізу» Леонардо да Вінчі та «Мадам де Помпадур» Ф. Буше, жіночі портрети Ф. Рокотова і В. Боровиковського тощо. Вони навчились відрізняти картини епохи Відродження від середньовічних, парадний портрет від камерного; зрозуміли, що кожну картину можна «прочитати», знаючи період її написання, факти біографії автора. Під час лекцій відвідувачі активно ставлять питання та діляться враженнями, долучаються до обговорень, пропонують теми подальших зустрічей.
Новацією організації арт-простору бібліотеки у 2018 році стали оpen-air майстер-класи Літнього читального залу, де усі охочі опановували різні методи та техніки паперопластики – оригамі, 3D-аплікацію, квілінг тощо. Учасниками таких творчих лабораторій стають діти та батьки з дітьми. Майстер-класи проводяться з урахуванням вікових особливостей дітей, їх інтересів. Такі зустрічі сприяють розвитку творчої особистості засобами інформальної освіти, розвивають інтерес до ручної творчості, стимулюють до самостійного опанування новими техніками.
Вагому роль в успішному функціонуванні бібліотечного арт-простору відіграє організація приміщення читальної зали ЦМБ ім. М. Л. Кропивницького, що поєднує у собі гнучкий, здатний до трансформації, сучасний дизайн зі сталим класичним. Яскравим акцентом осучасненого інтер’єру читальної зали став поліфункціональний арт-об’єкт «Зелена дзиґа», який швидко набув популярності серед відвідувачів різного віку. Залежно від потреб та інтересів користувачів він слугує то зоною тихого читання, то самостійною інтелект-локацією для проведення різноманітних зустрічей, то майданчиком для ігрових баталій шанувальників настільних ігор, то вподобаним молоддю місцем для селфі, то мобільно трансформується для додаткового зонування приміщення.
Отже, арт-простір у бібліотеці – це можливість якісно і по-новому організувати різнопланову особистісно-орієнтовану діяльність бібліотеки. Залежно від потреб користувачів така платформа може набувати креативно-мистецьких та освітніх функцій, стати місцем вільного розвитку особистості, сприяти активному й діяльному засвоєнню мистецьких знань та умінь, формуванню навичок продуктивного проведення вільного часу.
Ірина Загреба, головний бібліотекар читального залу відділу обслуговування користувачів ЦМБ ім. М. Л. Кропивницького