Сучасна бібліотека для дітей сьогодні – це синтез інформаційно-комунікаційного, освітньо-виховного та дозвіллєво-творчого простору.
Жодні перетворення, переформатування її діяльності неможливі без команди спеціалістів, які здатні оцінювати реалії, генерувати й успішно впроваджувати новаторські ідеї, створювати оригінальні моделі творчого розвитку.
Підтримувати «професійний пульс» персоналу Центральної міської бібліотеки для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменка та її філій, виявляти його інноваційний потенціал нам допомагає система підвищення кваліфікації бібліотечних фахівців, модернізація їхньої професійної освіти. Вона будується на врахуванні кваліфікаційних функцій спеціалістів та сучасних тенденціях, що відбуваються у бібліотечній галузі.
Однією з найефективніших інтерактивних форм підвищення кваліфікації є подіум-дискусія. Тема останньої – «Бібліотека майбутнього: тренди розвитку» викликала неабиякий інтерес серед працівників наших бібліотек для дітей. Метою цього інтерактивного заходу було навчити молодих спеціалістів аналізувати, працювати в групі, вести дискусію та професійний діалог.
Бібліотека сьогодні швидко змінюється під впливом цифрових технологій. Для багатьох людей вона вже зараз є не лише місцем зберігання книг, а центром дозвілля, коворкінг- та Інтернет-центром.
Втім, деякі радикально налаштовані «прогресисти» вважають, що для «офлайнових» (традиційних) бібліотек у майбутньому зовсім не залишиться місця. У більш оптимістичних прогнозах традиційні бібліотеки збережуться, хоча і зазнають істотних змін.
Протягом нашої дискусії бібліотекарі спробували знайти сучасні шляхи розвитку бібліотек для дітей, визначити ефективні форми залучення читацької аудиторії, а також спроектувати бібліотеку майбутнього з високою культурою обслуговування користувачів.
В обговоренні взяли участь експерти, модератори та чотири групи:
• «БібліоПані» – прихильники традиційних форм обслуговування в бібліотеці;
• «Бібліофутурологи» відстоювали модель бібліотеки майбутнього і нетрадиційні форми залучення читачів до бібліотек;
• «Неч@йники» – шанувальники онлайн-бібліотек і «хмарних» технологій;
• Група «ЛіTERRAтур» виступала за мобільну бібліотеку, бібліотеку open-air.
Було порушено серйозні теми, але атмосфера дискусії була веселою, невимушеною, ігровою. Команди влаштували справжній батл, звучали аргументи «за» і «проти», були театралізовані вистави. Учасники ще раз підтвердили, що бібліотекар – це дуже творча професія.
Учасники подіум-дискусії визначили, якою має бути бібліотека майбутнього. Вона буде доступна будь-де і будь-коли. Це буде реальний і віртуальний простір, що забезпечує безперешкодний доступ до інформації. В той же час бібліотека залишатиметься місцем для самоосвіти, зустрічей і дозвілля. Бібліотеки зміняться під впливом технологій, але існуватимуть завжди.
Ірина Базиленко, завідувач відділу бібліотечного маркетингу,
Катерина Толокнова, провідний методист відділу бібліотечного маркетингу ЦМБ для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменка