Де гра – там і радість

Гра для дітей – це не просто розвага. Гра необхідна дитині для її повноцінного та гармонійного розвитку. Саме під час гри дитина пізнає навколишній світ і саму себе. Видатний український радянський педагог і письменник А. Макаренко сказав: “У дитячому віці гра – це норма і дитина повинна завжди гратись, навіть тоді, коли виконує серйозну справу”. Про значення гри для дитини свідчить той факт, що ООН проголосила гру      універсальним і невід’ємним правом дитини.

Граючи, діти фантазують, відкривають таємниці, прагнуть чогось прекрасного, радіють, імпровізують, перевіряють свою силу і спритність, виявляють емоції, творчі здібності. Якою має бути гра, щоб стати захопливою для дитини? Буває так, що ідеш з дитиною на ігровий майданчик, тягнеш з дому велосипед, ляльку, формочки, а вона знайде якусь цікаву паличку і весь вечір човгає нею по асфальту…

         Пошукам такої чарівної палички ми приділяємо велику увагу, бо працюємо з дітьми, а успішна промоція книги неможлива без використання різних видів гри в наочній і масовій популяризації літератури. Нам здається, що читання стане веселим і цікавим, якщо подавати його в ігровій формі, і намагаємось працювати так, щоб маленький читач сам прийшов до бібліотеки і взяв до рук книжку. Було багато випадків, коли після якогось заходу дитина ввечері приводить за руку батьків до бібліотеки. Це добре нас мотивує.

У нашій професійній скарбничці є декілька ігрових програм, які вдало поєднують у собі інформаційну та ігрову складові і викликають цікавість до книги й читання.

Хто з дітей не любить піжмурки? Ця гра, мабуть, найулюбленіша. Ви коли-небудь грали в піжмурки в бібліотеці? Не звичайні піжмурки, а казкові – «Хто-хто в книжковій хатинці живе?». А маленькі читачі з задоволенням бавляться в літературні піжмурки: діти відгадують загадки про літературних героїв, потім шукають літературних персонажів на екрані в спеціально створеній для гри електронній презентації, а потім, звичайно ж, у книгах. Як і звичайні піжмурки, гра починається з лічилок, які малята згадують із задоволенням, а потім знаходять книжки, що «сховалися» на поличках та в інших куточках бібліотеки.

А ще в нашій бібліотеці можна потрапити на справжній концерт літературних зірок. Виявляється, що улюблені казкові персонажі дуже талановиті. Вони не тільки радують читачів своїми неймовірними пригодами, але й співають, танцюють, грають на музичних інструментах.

У «Гала-концерті літературних зірок» беруть участь артисти – герої екранізацій відомих дитячих книжок. У цьому заході ми використовуємо фрагменти улюблених мультиків та кінофільмів. Діти завжди активно підтримують артистів – підспівують, підтанцьовують, посміхаються і аплодують. Але цей концерт – не тільки весела гра. Він містить і ненав’язливу інформаційну складову – елементи бібліографії чи фільмографії. Кожному виступу передують цікаві факти про книгу або героя, про фільм чи музику; і з них діти здогадуються, хто зараз виступатиме.

Зазвичай концерт відкриває персонаж книги Е. Успенського. Діти оплесками зустрічають Крокодила Гену. Окрім того, в нашому гала-концерті запалюють  Попелюшка, Червона Шапочка, Крихітка Єнот, Капітошка, Петрик П’яточкін, гурт «Бременські музики» та інші співаючі літературні персонажі. Іноді вони їдуть на літературно-музичні гастролі, адже цю програму ми проводимо не тільки в бібліотеці, але і поза її межами – у дитячому містечку «Казка» або дитячій лікарні.

У бібліотеці можна потрапити на бібліовечірку з нагоди дня народження… ну, хоча б Вінні-Пуха! Улюбленому літературному персонажу, що живе у книзі англійського письменника Алана Мілна, виповнилося вже 90 років! Під час бібліовечірки на його честь діти розважаються – грають, поєднуючи інтелектуальні розваги з ігровими конкурсами і вікторинами, дізнаються про історію народження героя. Всі ігри, які проходять під час вечірки, стилізовані під зміст казки, в них оживають улюблені іграшки хлопчика Крістофера Робіна: ведмедик, віслючок з відірваним хвостом, поросятко, Тигра і Кенга з кенгурятком.

         З Англії ми вирушаємо до України на веселий літературний ярмарок українських народних казок “Відгадай казку за бубликів в’язку!”. Українська дітвора завжди з нетерпінням чекала ярмарку. Отримавши від хрещеного батька за кутю на Святвечір або за посівання на Новий рік одну-дві копійки, малеча на ярмарку купувала смаколики – пряник, цукерочку або бублик. На нашому літературному ярмарку діти згадують відомі українські народні казки, знайомляться з новими, а в кінці гри мають змогу зібрати цілу в’язку бубликів.

Під час вуличних акцій і флешмобів ми також успішно застосовуємо ігрові елементи. Яскравою подією минулого року стала святкова акція «Хай завжди в усьому світі буде мир і щастя дітям!». У рамках цієї акції ми провели веселу ходу «Кольорові парасолі».

Тема парасоль актуальна для нашої бібліотеки відтоді, як в інтер’єрі з’явилась репродукція картини Леоніда Афремова «Двоє під дощем». Ми назвали лаунж-локацію для підлітків “Під парасолею”, книжкова виставка для малюків отримала назву “Історії під парасолькою”, і саме парасоля стала символом Дня Захисту дітей. Веселе свято з піснями, танцями, віршами, іграми відбулося на майданчику біля бібліотеки. Звичайна парасоля стала чарівною, на ній, як крапельки дощу, висіли загадки про книги, кожен маленький читач обирав свою «крапельку». Всі дружно бігали по «калюжах», і навіть батьки цього не забороняли, адже калюжами були обручі, а естафетною паличкою – гумові чобітки.

«Духовне життя дитини повноцінне лише тоді, коли вона живе у світі гри, казки, музики, фантазії, творчості», – вважав В. Сухомлинський. Щодня ми відкриваємо  нашим маленьким читачам та їх батькам яскравий світ книги, і доводимо, що читання – це справжнє задоволення, радість і захоплива гра.

Алла Слободяникова, головний бібліотекар бібліотеки-філії для дітей №2 ЦМБ для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменка

Опубліковано у БібліоАС | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.