Чи добре ми знаємо історію рідного міста? Чи добре її знають пересічні миколаївці, школярі, їх батьки? Наприклад, чи всі знають, як називалася перша миколаївська газета, надрукована в типографії в 1865 році? Яку назву мали правоохоронні органи в Миколаєві в 1918 році за часів гетьманату П. Скоропадського? Або які рослини були спеціально завезені наприкінці XVIII століття, щоби покласти початок озелененню та садівництву в нашому місті?
На ці та багато інших запитань шукали відповіді учасники вуличних book-квестів, організованих Центральною міською бібліотекою ім. М. Л. Кропивницького.
У 2018 році для миколаївців було проведено два таких заходи: у квітні відбувся молодіжний історико-краєзнавчий BooK-Квест «Миколаївський феномен: люди, події, факти», а на початку літа – екологічний Book-Kвест «ЕКО-я, ЕКО-ми, ЕКО-місто». Загалом з 2016 року бібліотекою проведено вже чотири book-квести. Адже наше місто має понад 200-літню історію, пов’язану з освоєнням причорноморського краю, заснуванням і розвитком вітчизняного флоту, суднобудування, інших галузей промисловості, культури, наукової думки та техніки, тож усі ігри були різними за тематикою, питання не повторювалися, але завжди мали на меті знайомство миколаївців із історією, культурою та літературою рідного міста. Слід зауважити, що квести проходили пізнавальними маршрутами в центральній частині міста Миколаєва з урахуванням історичних, архітектурних пам’яток, можливості безпечного пересування, віку учасників тощо.
Звісно, що організація квестів не є новиною, наш досвід є запозиченим та вдосконаленим саме для бібліотек. За методикою проведення book-квесту учасники мають виконувати завдання, відповідати на запитання, знаходити певні об’єкти, робити селфі, розгадувати ребуси або головоломки. Все це можна робити за допомогою краєзнавчих книг, що є підказками й надаються учасникам на всіх локаціях квесту вартовими, які слідкують за грою. Проходячи квест, миколаївці не тільки досліджують визначні події, постаті та факти з історії міста, а й вчаться працювати в команді, покращують навички спілкування, розвивають логічне і творче мислення, вміння працювати з інформацією та аналізувати її.
Успіх обраного формату популяризації краєзнавчої літератури підтверджується його популярністю серед мешканців міста. Гра вже має своїх прихильників і постійних учасників. Хочеться зазначити, що учасниками квесту стали учні більшості миколаївських шкіл, студенти вищих навчальних закладів, працівники різних підприємств міста. Вік наших гравців — від 10 місяців до 60 років, що свідчить про інтерес до історії та локальної культури рідного краю, його традицій, архітектурної спадщини, видатних постатей, чиї імена та діяльність пов’язані з Миколаєвом та Миколаївщиною.
Досвід організації book-квестів визнано й на всеукраїнському рівні. У 2017 році опис першого історико-краєзнавчого BooK-Kвесту «Миколаївський феномен: люди, події, факти» ввійшов до «Каталогу кращих практик молодіжної роботи в Україні», виданого Міністерством молоді України в рамках програми «Молодіжний працівник».
Ще одним свідченням успішної реалізації booк-квестів стало підвищення позитивного іміджу бібліотекарів. Як вартові на локаціях маршруту гри, вони мали бути ерудованими, толерантними, володіти навичками неформального спілкування, ґрунтовними знаннями з історії міста і почуттям гумору. Про досягнутий ефект свідчать щирі відгуки учасників заходів.
Підсумовуючи, хочу зазначити, що організація подібних заходів сприяє укріпленню зв’язків між закладами культури та органами влади, громадськими організаціями, соціально орієнтованими підприємствами, активними громадянами, налагодженню нових партнерських та дружніх зв’язків.
Проведення квестів у 2018 році стало можливим завдяки проекту згуртування громади міста «Миколаїв: ми – коло!», який реалізується управлінням з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради у співпраці з закладами культури, активними городянами, переселенцями, які влились в нашу громаду.
До речі, перша миколаївська газета, надрукована в типографії у 1865 році, називалася «Николаевский Вестник», а відповіді на інші запитання ви знайдете в краєзнавчих виданнях.
Світлана Зайко, провідний бібліограф ЦМБ ім. М. Л. Кропивницького